Zamane Soytarıları

Normal şartlarda belli yörede belli bir şahsa yazılmış bir söylem, şiir ve türkü hikayesi olabilir. Hatta o yörenin düğün ve eğlencelerinde orta oyunu misali bir eğlence de olabilir. Lakin bu eserin yazılış maksadını aşan istismarlar ortaya çıkarsa bir ihtar vermek gerekir kanısındayım. İşte bugünlerde bu ihtar zamanı geldi. Bu türkü belkide bugüne  bu denli rezalet halini almamıştır. Türkü türkü olmaktan çıkmış bir insani aşağılanma görevine bürünmüş halde kendini insan fıtratından soyutlamışların sosyal medya hesaplarında dolaşıyor. 

Sanat adına engellilere istinaden yapılan bu zulüm gösterisinde istismar alanı hızla genişleme eğilimine girdi.

Peki bu günlere kadar neden bir tepki gösterilmedi, diyecek olursanız !

Bu güne kadar bu türkü belli sanatçıların repertuvarında sadece bir türkü sözü olarak ağızlardan kulaklara nakşedildi. Belki o dönemler engellileri rencide edecek bir durum hissedilmedi. Çünkü türkü her ne kadar engellinin bir şekilde psikolojisine negatif yansımış olsa da, bu durumun alaycı ifadeyle ve bu ifade şeklinin fiziken taklidi ile birleşerek halka arz-ı endam edilmemişti. Şimdilerde maksadı aşan bir durum ortaya çıkmışr. İşte bugünlerde durum bundan ibaret.

Özellikle üzerini çizerek söylemek gerekirse, bu durum engelliyi olduğu kadar engelli ailelerini ve engellinin küçük kardeş yada çocuklarını çok daha farklı etkiledi. Bu durumu alıp, alaycu üslup ve gösterilerle videoya dönüştürerek sosyal medyada paylaşanların nasıl bir psikoloji içinde olduklarına ben bir isim veremiyorum. Daha doğrusu onlara söylecek söz bulamıyor, bulsam da buradan söyleyecek kadar edepsizleşemiyorum.

Herkes kusura bakabilir, çünkü bunu kimse özgür ve demokratik bir hak olarak kendisinde görmemeli. Çünkü demokrasi ve özgürlük bir başkasının demokratik hakkına tecavüz ve özgürlüğüne pranga vurmak değildir. Türküdeki şu ince detay asla atlanmamalı...

Seni gidi topal,

Seni hain topal...

Bu sözler bile söylendiği an tüm bu gruba giren engellilerce kabul edilemez bir durumdur.

Bu vatan uğruna ayağını kaybetmiş bir Mehmetçik, bu özgürlüğü yaşattığı kişilerce alay edilir bir tarzla kendini alay konusu yaptıramaz..

Sahneler gazi ve gazi yakınlarını onure etme yeridir, alaya alma yeri değil..

Sahneler engellilerimizi hayata kazandırmaya gayret gösteren sanat ve sanatseverlerin gösteri alanları olmalı, topluma yamyam ve soyatarı gösterileri sergileyen yerler değil...

O müptezelleri sahneye çıkarıp kendi istemedikleri bir durumu kendi gözlerinin ve yakınlarının önünde sergiletmeye çalışın bakalım tepkileri nasıl olacaktır. Çok bir şey istemiyorum. O şahsiyetsizleri herhangi bir tv kanalında teke tek o görüntüler eşliğinde benimle başbaşa bıraksınlar yeter. Hukuksal hiçbir yaptırım da istemiyorum. Kısasa kısas istiyorum o kadar. Gelsinler bakın onları kendi oyunlarında kendilerine rezil ettirmez miyim...

Unutmayalım ki, bir insan nasıl ki negatif bir durumla karşılaştığında farklı bir hissiyata bürünür, aynen öyle bu durumun kendine yapılmış olduğu varsayımı ile hareket ederse ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaklardır.

Eğer kalp ve vicdan arasındaki dokuları ve iletişimi sağlam çalışıyorsa ve yalan söylemiyorsa bu durumu eminim ki çok iyi anlıyor olacaklardır. Yoksa bu anlayıştan uzak biçare bir haldeyse ona yapılacak hiçbir şey olamaz, tabii toplumdan soyutlanmaktan başka.

Seni gidi topal, seni hain topal derken bir öfke ve alaycı üslubun seslendirilmesi var bu türküde...

Halbuki biz tarihimizde yiğit lakabıyla anılır derken, büyük Türk Hükümdarı Timurlenk ve Anadolunun kahramanı Topal Osman aklımıza gelir. Şimdilerdeki şaklabanların sahnede söylediği topal türküsünün çağrıştırdığı bu rezil görüntüler değil...

Her değerimizi tek tek karanlığa gömüyoruz. Bir bir ışıkları söndürüyoruz...

Yaşam her insana verilmiş bir lütuftur...

Kimse kimsenin yaşam kalitesini düşürme yetki ve yetisine sahip değildir.

Bugün olduğun durum, yarın olacağın durumla asla eşit olamaz. Ya çıkarsın, ya batarsın, yada öylesine yaşarsın...

Aklın sınırları edepsizlikle doldurulursa ortaya asla doğru bir alan çıkmaz.

Sonra bu yanlış alana birçok edepsiz doluşur ve ortaya faili meçhul görüntüler çıkar...

YORUM EKLE

banner26

banner25