Covid 19 Dosyası 3

Amasya'nın Sesi olarak Covid 19 dosyamıza kaldığımız yerden itibaren devam ediyoruz. Komplolar, teoriler ve geçmişte yaşanan bu günler, ne demek oluyor.

Covid 19 Dosyası 3

Dünyayı etkisi altına alan yüzyılın görünmeyen katili Covid 19 neredeyse doğum günü kutlaması yapar hale geldi. Doğduğunda başlattığı korku trendi, doğum yıldönümünde büyük bir kaosa yol açarak devam ediyor. Aslında neydi,nasıldı, nasıl aşamalardan bu günlere geldi. Çok kolay olsa da bu soruları sormak, emin olun cevapları o kadar kolay değil.

Hatırlarsanız, yerli dizilerden tutun da, yabancı dizilere kadar 2017-2018 arası ve sonrası bu tip bir tehlikenin senaryoları dizilerin içeriklerine eklenmişti. Belki o zamanlar bu konu dikkat çekmemiş olabilirdi. Belki de komplo teorisi, yada senaristin diziye aksiyon katması ve içerik canlandırması diye düşünenlerde olmuştur.

Lakin öyle diziler vardı ki, şimdilerde geri dönüp izlemeye başlarsanız, belki de 5-10 saniyelik bir görüntü bu günün karanlık maskesini o günlere taşımış halde görürüsünüz. Örneğin  Netflix dizilerinden Güney Kore yapmı My Secret Terrius 'un 2018 tarihli  1.sezon 10'uncu bölüm 53.dakika dan itibaren izlerseniz aynen şu konuşmalara şahit olacaksınız;

-Tatlım, yarın için bir planın var mı ?

-Neden ?

-Yarın bir yere gitme !

-Neden?

-Yarın evde kal, tamam mı..

Daha sonra bir hastane sahnesi ekranda beliriyor..Oradaki konuşma aynen şöyle;

-Daha fazla araştırma yapmalıyız..

-Ama korona virüs gibi görünüyor.

-Korona mı, Mers mi yani ?

-Mers , Sars bildiğin grip.. Hepsinin ailesi ve genleri aynı..-Koronavirüs solunum sistemine saldırıyor. -2015'teki Mers salgınında ölüm oranı %20'den fazlaydı.

-Ama silah olarak kullanılacak kadar ciddi değil, haksızmıyım..

-Dediğim gibi,bu virüs mutasyona uğramış.

-Biri onu ölüm oranı %90 olacak şekilde ayarlamış.

-%90 mı ?

-Daha da kötüsü, korona virüsün kuluçka dönemi 2 ile 14 gün arasında  virüs aktif olduktan sonra sadece 5 dakika içinde akciğere saldıracak şekilde ayarlanmış.

-Tedavisi var mı ?

-Şu an bir tedavisi ve aşısı yok. Bunları geliştirmek zor.

İşte adım adım ve göstere göstere gelen bir programlı virüs ile karşı karşıyayız...

Bilim insanları belki de bilimin karşısında mağlup olma durumuna düştü. Ya da yaradılışın şifrelerini kurcalarken dozajı fazla kaçırdılar. 

Yerli dizilerimizden Kurtlar Vadisi aynı benzer bir bölümle bizlere bu mesajı verir gibiydi. O sahneyi izleyenler hatırlar. Hatta meydanda virüsün bulaşmaması için silahla vurulan insanlar vardı. Çünkü o insanlara bu virüs kasıtlı olarak bulaştırılmıştı.

Velhasılı kelam, toplum bilmesede, senaryolara yazılan dizilerle bilgilendirildi. İlim insanlarından da bu dizilerin senaristleri gerekli bilgileri mutlak surette almış olmalılar ki, gerçeğin yaşandığı bu günler bizleri aynı görüntülerle örtüştürmeye yetti.

Yazı dizimiz devam edecek....

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 17:31

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner29

banner34

banner28