Geleceğin Otomobilleri Bize Ne Vaadediyor ?

MW’nin hibrit spor otomobili i8 2014 yılında piyasaya çıktığında gündeme oturmuştu. Firma yeni modeli BMW Vision M NEXT ile popülerliği yeniden yakalamanın peşinde.

Geleceğin Otomobilleri Bize Ne Vaadediyor ?

Firma bu doğrultuda Münih'teki NEXTGen adlı etkinliği kapsamında Vision M Next isimli konsept aracını tanıttı.

Bu konseptte firmanın otonom sürüş, bağlanabilirlik, elektrifikasyon gibi özelliklere odaklandığı belirtiliyor. 

Arka çamurluk kısımlarında, ön tamponun alt taraflarında ve arka jantlarının iç kısmında turuncu renge yer verilen aracın geri kalanı ise metalik gümüş renginde tasarlanmış.

Bu turuncu renge Thrilling Orange, geri kalan gümüş renge de Cast Silver adı veriliyor. BMW'nin bu modelde ikonik böbrek ızgaralarını kullanılmaya devam ettiğini, fakat ızgara şeklinin biraz değiştiği fark ediliyor.

BMW, bu konsept modelde 4 silindirli benzinli bir motor ile bir elektrik motoruna yer vermiş. Yani araçta hibrit bir motor sistemi var ve bu sistem toplamda 600 beygir güç üretecek.

Aracın bu sayede 0-100 km/s hızlanmasını 3 saniyede tamamlayacağı ve maksimum olarak da 300 km/s hıza ulaşabileceği belirtiliyor.

Araçta yer verilen ve yukarıya doğru açılan martı kanadı kapılar, yüz tanıma sistemiyle uyumlu çalışıyor.  Aracın sadece elektrik motorunu kullanarak gidebileceği mesafe ise 100 km olarak açıklandı.

Vision M Next isimli konsept aracın iç mekanı da dış mekanda olduğu gibi ilginç bir tasarıma sahip. İç mekanda sanal gerçeklik destekli bir head-up display, kıvrımlı camdan oluşan bir orta konsol ekranı gibi fütüristik donanımlar yer alıyor.

BMW'nin tasarım şefi Adrian van Hooydonk bu konsept ile ilgili olarak BMW Vision M Next konseptin, gelecekteki spor otomobillerin bir ön izlemesi niteliğinde olduğunu belirtiyor. 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2019, 16:58

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner34

banner28