Geleneksel Gıdalar Sergisi Düzenlendi

Suluova Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümü öğrencileri tarafından Geleneksel Gıdalar dersi kapsamında sergi düzenlendi.

Geleneksel Gıdalar Sergisi Düzenlendi

Suluova Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümü öğrencileri tarafından Geleneksel Gıdalar dersi kapsamında sergi düzenlendi. Gıda Teknolojisi programı öğrencileri kendi yörelerinde ya da diğer yörelerde bulunan unutulmaya yüz tutmuş geleneksel ürünlerin tarihçesi, yapımı ve tüketimlerini araştırıp bu ürünlerin üretimlerini gerçekleştirdiler. Ayrıca Gıda Kalite Kontrol ve Analiz programı ile Gıda Teknolojisi programı öğrencileri Et ve Ürünleri dersi kapsamında farklı fermente sucuk üretimini gerçekleştirdiler. Portakallı, sumaklı, tahinli, hünnaplı sucuk üretimini yapan gençler; Meslek Yüksekokulu laboratuvarlarında fermentasyonu ve sucukların fiziksel ve duyusal analizlerini yapıp, sonuçları değerlendirdiler. Ayrıca yöresel ürünlerin ve sucukların posterlerini yaparak renkli görüntülerle sergiye katkıda bulundular.

Suluova Meslek Yüksekokulunda düzenlenen sergiye katılan ve öğrencilerle bir söyleşi gerçekleştiren Lesaffre Amasya Fabrika Direktörü Cihangir Uzuner ve Fermentasyon Birim Sorumlusu Metin Akçay, işletmeleri hakkında bilgi verip öğrencilerin staj ve iş hayatında karşılaşabilecekleri durumları değerlendirdiler. Gençlerden gelen soruları da cevaplandıran konuşmacılara günün anısına Suluova Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Murat Karavin tarafından fidan dikme sertifikası takdim edildi. Hem göze hem damağa hitap eden sergi etkinliği katılımcıların büyük beğenisini topladı.

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner34

banner25