Siyanürlü Altın Olayına Başkan'dan Cevap

Erbaa Ak Parti İlçe Başkanı Oğuzhan Önal bugün sosyal medya hesabından Erbaa Boğalı ve Sakarat Yaylarında başlatılan Altın Madeni çalışmaları ile ilgili bir açıklama paylaştı.

Siyanürlü Altın Olayına Başkan'dan Cevap

Erbaa Ak Parti İlçe Başkanı Oğuzhan Önal bugün sosyal medya hesabından Erbaa Boğalı ve Sakarat Yaylarında başlatılan Altın Madeni çalışmaları ile ilgili bir açıklama paylaştı.

İşte O Açıklama:

KAMUOYUNUN DİKKATİNE...!

Geçtiğimiz Haziran ayında ilçemiz sınırları içerisinde bulunan Sakarat ve Boğalı Yaylalarının yer aldığı mevkide maden ruhsatına sahip Verusa Holding'in yaptığı araştırmada altın cevheri tespit edilmesinin, aynı holding tarafından KAP'a bildirilmesi ile başlayan süreci dikkatle takip etmekteyiz. Doğal sık orman örtüsü, yaylaları, meraları, su kaynakları, tarihi varlığı, kültürü ve tarımsal faaliyetleri ile bu bölge ilçemizin saklı kalmış nadide güzelliklerindendir. Bu bölgenin bu değerleri ile korunması, her türden canlının hayatını tehdit eden siyanürün toprağımıza, suyumuza karıştırılmaması, Erbaa ilçe merkezimizin içme suyu ihtiyacının önemli bir kısmını sağlayan bu bölgenin kaynakları kullanılarak ilçemizin mahrumiyet yaşamaması, uzun vadede de ilçemizin tarımsal ekonomisine zarar verileceğinin öngörülmesi gibi sebeplerle; buradan siyanür kullanılarak altın çıkarılmasına karşı kurulan Yeşil Erbaa Çevre Platformu'nun kuruluş aşamasından itibaren, ana kademesinde ilçe yönetimimizden bir üye görevlendirmek suretiyle yer almaktayız.

Kimse bizleri çevrecilik konusunda sınamaya kalkmasın. Akparti Hükümetlerimizin yönetimde bulunduğu son 18 yılda Bosna Hersek büyüklüğünde bir alan ağaçlandırılmış, orman varlığımız Tarım ve Orman Bakanlığımızın yaptığı çalışmalarla 1,9 milyon hektar artırılarak 22,7 milyon hektara yükseltilmiştir. Erozyonla kaybettiğimiz toprak 4 kat azaltılarak 154 milyon tona düşürülmüştür. Son 18 yılda 5,1 milyar fidan toprakla buluşturulmak suretiyle ülkemizin orman varlığı artan ender ülkeler arasında yer alması sağlanmıştır. Yanan ormanlardan 40 kat fazlası ağaçlandırma yapılmıştır. Partimiz, yöneticilerimiz ve gönül verenlerimiz; bilhassa çevre olmak üzere her ortaya çıkan yeni gelişmeyi partimizi karalamak için fırsata çevirmeye çalışanların aksine, ormanda baltasıyla yürürken orman incinmesin diye baltasının keskin bölgesini bir örtüyle kapatan ecdadımızın mayasına sahiptir. Sakarat Boğalı bölgesi için de aynı hassasiyete sahip olduğumuz Erbaa kamuoyu tarafından bilinmektedir. Ferdi gayret yuvayı, toplu gayret vatanı ayakta tutar. Erbaa Kent Konseyinin öncülüğünde siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin işbirliği ile kurulan Yeşil Sekabet Haber">Erbaa Çevre Platformunun altın madeni ruhsat alanında çalışma başlamadan durdurulmasını sağlamasının yolunun hukuki girişimler ve geniş kamuoyu desteğinin alınmasından geçtiği aşikardır.

Söz konusu firma için 19.04.2019 tarihinden geçerli ön arama ruhsatı düzenlenmiş olup firma tarafından verilen 27.03.2020 tarihli ön arama dönemi faaliyet raporunda sahadan yüzey numuneleri alındığı, bakır madeni varlığının tespit edildiği ve arama faaliyetlerinin devam ettiği belirtilmiştir. Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna bildirilen şekilde altın madenine dair bildirim henüz Bakanlığa yapılmamış ve Bakanlığa altın ile ilgili herhangi bir rapor verilmemiştir.

Ülkemiz bir Hukuk Devletidir. Geçen yıl Kütahya İdare Mahkemesi Murat Dağında alınan ÇED raporunun iptali için açılan davayı projenin insan sağlığı, orman ve bitki varlığı, hayvanlar, yeraltı ve yüzey suları ile tarım alanları açısından önem arz eden riskler barındırdığını ifade ederek ÇED raporunun iptaline karar vermiştir. Bizim bölgemizde bu hususlara ilaveten proje sahasının içerisinde kalan bölgenin deprem bölgesi ve koruma altına alınacak yerlerden olması nedeniyle proje için uygun yer seçimi olmadığı için olumsuz ÇED raporu çıkma ihtimali yüksektir. Ortaya çıkan her durumu hükümet aleyhinde propaganda yapmak için fırsat bilen kimselerin marjinal yaklaşımlarının süreci baltalayacağı, mücadelenin gücünü azaltacağı çok açık bir gerçektir. Devletin hakem pozisyonunda olduğu bu süreçte hukuki yollar izlenmekte ve kamuoyu bilgilendirilmektedir. Her çabanın nasibine düşen yalnızca Allah'ın takdir ettiği kadardır.

Erbaa kamuoyunun sağduyulu geniş desteği ve hukuki girişimlerle bu sürecin Erbaa'mız lehine sonuçlanacağına inanıyor ve tüm gelişmeleri takip ettiğimizi belirtmek istiyorum.

Rabbimden üzerimizde bulunan bu virüs musibetinden tez zamanda bizleri kurtarmasını, hastalarımıza şifa vermesini niyaz ediyor, Rabbim bizleri sadece dil ile değil kalp ile de kendine yönelenlerden eylesin.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 11:17

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER