Başkan Sarı Elma Festivali'ne Katıldı

Esenler Belediyesi tarafından organize edilen, Amasya Belediyesi ve Amasya İl Derneği tarafından desteklenen etkinlikte Amasya Protokolü eksiksiz yerini aldı.

Başkan Sarı Elma Festivali'ne Katıldı

Amasya Elması İstanbul Esenler'de Belediye tarafından organize edilen bir etkinlikte tanıtıldı. Amasya Belediyesi'nin ve Amasya İl Derneği'nin de destek verdiği Amasya Elması Festivali etkinliğinde Amasya yöresi sanatçıları da sahne aldı. Başta Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Milletvekili  Hasan Çilez, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok Amasya önceki dönem milletvekillerinden Akif Gülle, AK Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Akif Kesmekaya, MHP Amasya İl Başkanı Şuayip Ak, bazı ilçe belediye başkanları ile çok sayıda dernek temsilcisi katıldı.

ve diğer protokol etkinlikteki yerlerini aldılar.eski milletvekillerinden Akif Gülle, AK Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Akif Kesmekaya, MHP Amasya İl Başkanı Şuayip Ak, bazı ilçe belediye başkanları ile çok sayıda dernek temsilcisi katıldı.

Esenler Dörtyol Meydanı'nda gerçekleştirilen etkinliğe Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Amasya elmasının tanıtımını elma dağıtımı yaptı. Amasya elmasının ikiye kesildiğinde ortasında çekirdeklerinden yıldız görüntüsü oluşturması ve ısırdığınızda sertçe ses çıkması gerekir. Eğer bu dediklerimiz oluyorsa elma has Amasya elmasıdır, değilse Amasya elması değildir dedi.

Bu arada Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'ya dönerek Amasya elması Türk Milleti gibi Milliyetçidir. Amasya'dan başka yerde yetişmez dedi. Başkan Sarı Amasya şehzadelerin şehridir, Amasya medeniyetlerin beşiğidir. Bilimin merkezidir. Biliyorsunuz fetret devrinde Çelebi Mehmet tarafından yeniden Osmanlı'nın kuruluşu Amasya'da olmuştur. Yine osmanlıya en kudretli yükseliş devrinin 7 tane padişahını Amasya yetiştirmiştir. Amasyalı vatanseverdir,ceddine bağlıdır. Geçmişiyle övünüp geleceğine güvenen bir yapıya sahiptir. Onun içinde Cumhuriyetin kuruluş ilkesi, felsefesi Amasya'da yazılmıştır. 53 yiğidimizin yaptıkları asla unutulmamalı...Ne kadar övünsek yeridir. Tabi çoğumuz burda İstanbul'un nimetlerinden faydalanırken Ah Amasya der dururuz. Burada en sevdiğim işlerden biri ne biliyor musunuz ? Amasya'ya gitmek oluyor. İstanbul'a gelirken sanki dayak yemiş halde kendimi hisederim. Ama oraya doğru yolculuk bana büyük keyif veriyor. Beni taraflı tarfsız herkes seçti. Partiler üstü bir görevdeyim. Tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Bizde dedelerimizin şehit olduğu Çanakkale'ye bir ziyaret gerçekleştireceğiz, ayrıca Konya'da ayrı bir projemiz var. ''Sev Amasyalıyı, sevsin seni'' Amasyalı diyerek katılımcılara ve Amasya İl Derneği Başkanı Mehmet Parlak'a da çabalarından dolayı teşekkür etti.

Etkinliğe Amasya protokolündende bir çok isim katıldı.

Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk ve Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok etkinlikte yanyana oturdular.​​​​​​

​​​​​​

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2021, 14:13

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner34

banner25