Pancar Üyeleri Kooperatif Başkan Adayı Sayar Taşova'da

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Kamil Sayar Taşova ilçemiz çiftçisi ile bir araya geldi.

Pancar Üyeleri Kooperatif Başkan Adayı Sayar Taşova'da
Amasya Pancar Üreticileri Kooperatifi Başkan Adaylarından Kamil Sayar Taşovalı esnafı ziyaret etti. Sayar, 7 Ağustos 2021 Cumartesi günü yapılacak olan kooperatif başkanlığı seçimlerinde kazandıkları takdirde, ''dedelerimizin kurmuş olduğu bu işletmede bayrağı devralarak bizden sonraki nesillere devretmenin gayreti içerisindeyiz.''
67 yıldır bölgenin çiftçisinin üretimiyle ayakta kalan Amasya Şeker Fabrikası'nın üretim potansiyelini arttıracağını, yeni yatırım ve yeni projeler ile çiftçilere daha çok kazanç sağlayacaklarını, cazibesini kaybeden şeker pancarı üretimini canlandıracaklarını açıkladı.
Tüketerek değil, Üreterek kazanacağız diyen Sayar; “Amasya Şeker Fabrikasının zarar etmesi inanılır gibi değil, 750 bin ton pancar işleyip 90 bin ton şeker üretebilen bir tesis, üstelik geriye kalan tüm atıklarının da bir şekilde kullanılabildiği sıfır atıklı bir tesis olması bu durumun bir yerinde yanlış yapıldığını gösteriyor.. Bu güne kadar yanlış izlenen politikalar nedeniyle zarar ettirilmiş. Bölgede pancar üretimi oldukça azalmış durumda. Böyle olunca 300 bin ton pancar Konya’dan geldi. Pancarı gübresi üretimi ve nakliyesi dahil bu para bölgemizden çıkarak Konya’ya kaydı. Oysa düzgün şekilde çalışılabilse bölge çiftçisine kalırdı.
Bugün halen pancarın bölgede eski haline gelebilmesi hatta daha iyi durumda olması için bir engel olmadığını belirten Sayar, Amasya Pancar Kooperatifi toparlanabilir bir potansiyele sahip. Bu işin yöntemi de belli. Çalma çaldırma, yeme yedirme. Eğer bunlar sağlanırsa ve doğru işler yapılırsa Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi yeniden bölgenin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olacaktır” şeklinde konuştu.
Haber Kaynağı: Ali Osman Kaymak

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2021, 11:22

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner34

banner28