Şampiyonlar

Yıllar önce bir filmden bu kadar etkilenmiştim.

Adı Yağmur ADAM... Bir farkındalık anlatan çok özel bir yapım. Oyuncuları da filmin önemi kadar ünlüydü, Dustin Hoffman ve  Tom Cruise...

İşte o güne kadar hepimiz '''otizm'' farkındalık kavramına yabancıydık. 

Sinema gösterime girdiğinde herkes bir komedi bekliyordu. Biraz öyleydi lakin verilmek istenen mesaj çok açık ve netti. Dünya'da bizlerle birlikte yaşayan farklı insanlarda vardı. Onlar +1 bizden bir önde olan Otizmli çocuklardı. İşte o günlerde otizm literatürümüze tamamen girdi. İnsanlar farkında olmadan farkındalıkları unutuyordu. Bu efsane film ile bu unutkanlık bir nebze aşıldı.

Şimdi ülkemizde yine aynı format üzerinde çekilmiş ve beyaz perdeye uyarlanmış Şampiynlar filmi gösterime girdi. Bir İspanyol yapımı olan filmin Türkiye'de gösterime girmesinde büyük emek veren İZEV yönetimine çok teşekkür ediyorum. Belki yıllarca radyodan anons ettiğim zihinsel engelli ve down sendromlu kardeşlerimizi bu filmle daha büyük kitlelere tanıtmış olacağız. Onların yüreklerindeki güzellikleri, hayatlarındaki tebessüm ettirici davranışları daha yakından hissedeceğiz.

İspanya'nın "Yabancı Dilde En İyi Film" Oscar'ı aday adayı olan "Şampiyonlar", kamu hizmeti cezası alan bir basketbol koçunun zihin engelli bir takımla çalışmasını konu alıyor. Hikaye dramatik gelişse de ilgi ve heyecan uyandıran bir konu bizleri nihayete sürüklüyor. Filmde anlatılmak istenen ana tema farkındalık olmasına rağmen, filmin sonu çok çarpıcı gerçeği ortaya seriyor.

Salonda tüm seyircileri şaşırtırken, aynı şaşkınlığı takımı çalıştıran koçun yaşaması şifreyi çözüyor. 

Şampiyon olup yalnız kalmaktansa, ikinci olup dost kazanmak daha büyük başarıdır...

Mutlaka izleyin...

YORUM EKLE

banner26

banner28