Uzman Görüşüyle ''Uyku ve Bağışıklık''

Son günlerin salgın hastalığı nedeniyle en çok konuşulan konuların başında ''bağışıklık sistemi'' konuşuluyor. Bu konuda uyku düzeninin ne derece önemli olduğunu Prof.Dr.Osman Müftüoğlu gazete köşesinde dile getirmiş.

Uzman Görüşüyle ''Uyku ve Bağışıklık''

Prof.Dr.Osman Müftüoğlu makalesinde;

Yeterli ve kaliteli bir uykunun son derece etkili, güvenli ve ucuz bir bağışıklık dostu olduğu kesindir.

Yeterli ve kaliteli güzel bir gece uykusu bakın bağışıklık sistemimize hangi avantajları sağlıyor...

VARAN 1

SAVAŞÇI SAYIMIZ ARTIYOR: 
Araştırmalar, uyku süresi kısaldıkça bağışıklık sisteminin temel taşları sayılan doğal savaşçı katil hücrelerin sayısının da azaldığını gösteriyor. Bir çalışmada sadece bir gece bile 4 saat eksik uyumanın, 8 saatlik kaliteli bir uykuya kıyasla bağışıklık sisteminde dolaşan doğal katil hücrelerin neredeyse yüzde 70’ini yok ettiği gösterilmiş. Kısacası, uyku süreniz kısaldıkça bağışıklık gücünüzü sağlayan savaşçılarınızın (T lenfositler) sayısı da azalıyor.

VARAN 2

SİLAHLARIMIZ ÇOĞALIYOR: 
İyi bir gece uykusu, mikroplara karşı üretilen silahlarımızın sayısını, yani antikor üretim gücümüzü de etkiliyor. Herhangi bir enfeksiyon geçiren kişiler hastalık süresince eğer yeteri kadar kaliteli bir gece uykusu uyuma şansı yakalayabilirlerse, daha çok antikor üretiyor ve daha kısa sürede iyileşme şansı yakalıyor.
VARAN 3

AŞILAR GÜÇLENİYOR: 
Grip aşısı ile yapılan bir çalışma, aşı ile üretilen antikor gücünün de iyi bir gece uykusuyla yakinen bağlantılı olduğunu net ve açık olarak göstermiş. Eğer aşılandığımız gün ve sonrasında keyifli bebek uykuları tutturmaya devam edebilirsek, yaptırdığımız aşının faydası daha da artabiliyor.

ÖZETİ ŞUDUR: Dr. Matthew Walker’a göre “Kendinizi ne tür bağışıklık durumunda bulursanız bulun, ister bağışıklığı güçlendirme amaçlı bir aşıya hazırlık için, ister viral bir saldırıyı yenebilecek kadar güçlü bir bağışıklık tepkisini harekete geçirmek için olsun, kaliteli bir gece uykusu en önemli ayrıntılardan biridir.”

(Niçin Uyuruz?-Pegasus Yayınları)

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER