Göz muayenesi aceleye gelmez!

En hassas organlardan olan gözlerimiz birçok kişi tarafından ihmal ediliyor. Oysaki göz sağlığı bütün hayat kalitesini etkileyen ve son derece önemli bir durum.

Göz muayenesi aceleye gelmez!

Ancak gözlerimizle ilgili ne kadar bilgiye sahibiz? Göz sağlığımız için nelere dikkat ediyoruz? Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Atmaca, dünyaya daha güzel gözlerle bakmanın püf noktalarını anlattı…

Göz muayenesine 30 dakika ayrılmalı

Gerçekleştirilecek kapsamlı bir göz muayenesi sayesinde gözleri etkileyen rahatsızlıkların yanı sıra şeker, yüksek kolesterol, tümör, tiroit, yüksek tansiyon ve bağışıklık sistemini etkileyen pek çok hastalığın teşhisinin mümkün olduğunu belirten Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Atmaca, “Göz muayenelerinden sağlıklı sonuç alınabilmesi için en az 30 dakika ayrılması şart. Bu süreçte mutlaka göz damlası kullanılarak göz diplerinin kontrolünün gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu şekilde gerçekleştirilen muayeneler rutin hale getirildiği takdirde, gözde oluşabilecek veya gözden tanısı koyulabilecek pek çok hastalığın da erken teşhis ve tedavisi mümkün olabilir” dedi.

Sağlıklı kilo korunmalı

Doğru ve düzenli beslenmenin de göz sağlığı açısından büyük önem taşıdığına değinen Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Atmaca, şu şekilde açıklamalarda bulundu: “Omega-3 yağ asitleri, C ve E vitaminleri, çinko ve lutein, makula dejenerasyonu ve katarakt riskinizi azaltabilir. Ispanak ve lahana gibi yapraklı yeşilliklerle birlikte yağlı balık, somon, uskumru ve hamsi tüketin. Çinko içeriği yüksek yiyecekler arasında et, kabuklu deniz ürünleri, fındık ve badem bulunur. Ayrıca, dengeli bir beslenmeye devam ederek ve sağlıklı bir kiloyu koruyarak, Tip 2 diyabet olasılığını düşürürsünüz. Diyabet; görme bozukluğu, glokom ve hatta körlüğe neden olabilecek kronik bir hastalıktır.”

Kaliteli bir güneş gözlüğünüz olsun

Güneş gözlüğü kullanımının da gözlerimizi korumada yardımcı olacağını dile getiren Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Atmaca, “Tıpkı cildiniz gibi gözleriniz de ultraviyole (UV) korumasına ihtiyaç duyar. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak; katarakt, makula dejenerasyonu ve pterygium gibi birtakım hastalıklara yol açabilir. Mutlaka UV ışınlarının yüzde 99-100'ünü engelleyen kaliteli bir güneş gözlüğü kullanın” dedi.

Sigarayı bırakın

“Sigara içmek görme sinirinize zarar verebilir, katarakt ve makula dejenerasyonu riskini artırabilir” diyen Dr. Fatih Atmaca son olarak şu uyarıda bulundu: “Sigarayı bırakmak konusunda zorlanıyorsanız, bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır. Sadece göz sağlığınız için değil, tüm bedeniniz için sigara içmemeli, içiyorsanız bir an önce bırakmalısınız.”

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 19:24

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner34

banner28