Çocuklarda özgüven ve öfke sorunu nasıl çözülür?

2 yaş ile birlikte çocuk kendisi yürüyüp, kendi besinini kendisi yiyebilir. Bu dönemde önemli olan çocukların özgüvenini desteklemektir. Peki bu nasıl gerçekleştirilmelidir?

Çocuğumun özgüveni nasıl artar? Uzm. Psikolog Sena Ekici cevaplatv için yanıtladı.

Çocuklarda özgüven doğuştan başlayan ve hayat boyu devam eden bir süreçtir. Çocukta ilk yapabilirim duygusunun oluşması 2 yaşından sonra annenin kendini geri çekmesiyle oluşur. 2 yaş ile birlikte çocuk kendisi yürüyüp, kendi besinini kendisi yiyebilir. Bu dönemde önemli olan çocukların özgüvenini desteklemektir. Peki bu nasıl gerçekleştirilmelidir?

Çocuklarda öfke problemi nasıl çözülür?

Öfke duygusu da diğer duygular gibi gayet normal bir duygudur. buarada önemli olan çocuğun öfkesini bastırmasını istemek ya da öfkeyi yok saymak değildir. Bu yanlış bir yöntem olacaktır. Öfke olması gereken bir duygudur. Çocuk kabul edilebilir bir şekilde öfkesini karşı tarafa nasıl gösterebilir?

Çocuklarda inatçı tutumla nasıl baş edilir?

İnatlaşan çocuk aslında birşey ifade ediyordur. Ben bir bireyim ve isteklerim var demek istiyordur. Burada çocuğa seçenekler sunulmalı ve birini seçmesi istenmelidir.

Çocuğuma nasıl sınır koymalıyım?

Çocuk kendisine sınırlar koyulduğunda kendisini daha anlamlı hisseder. Biz bunu çocukların toplumda sınırlarla karşılaştıkları durumda zorlanmamaları için yapıyoruz. Sınırlar ve kurallar açıkça ifade edilmeli ve sonrasında bu kurallara nasıl uyacağı anlatılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 08:31

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner34

banner25