Aşılanmamış Kişiler Daha Çabuk Hastalanıyor

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, İlimizdeki covid-19 aktif vakalarının %95’i aşılarını hiç yaptırmamış veya 2. doz aşılarını tamamlamamış vatandaşlarımızdan oluşmaktadır dedi.

Aşılanmamış Kişiler Daha Çabuk Hastalanıyor

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, İlimizdeki covid-19 aktif vakalarının %95’i aşılarını hiç yaptırmamış veya 2. doz aşılarını tamamlamamış vatandaşlarımızdan oluşmaktadır dedi.

Vali Masatlı, salgın sürecinin değerlendirildiği toplantıya başkanlık etti. Toplantıda Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, video konferans aracılığıyla İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, İl Jandarma Komutanı Alb. Ayhan Aygün ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri yer aldı.

Vali Masatlı toplantının açılışında yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Aşılanma oranında yüzde 83,5 ile Türkiye genelinde 6. sırada yer almaktayız. Bu başarıda yürütmekte olduğumuz faaliyetler, çalışma arkadaşlarımızın katkıları, özverili çalışmaları ve halkımızın göstermiş olduğu teveccüh etkili olmuştur. Amacımız aşılanma oranında hızlı bir şekilde artış gerçekleştirerek Türkiye geneli sıralamasındaki konumumuzu daha da yükseltmek ve salgının olumsuz etkilerini en aza indirmektir.

İlimiz genelinde aşılama, aşılamaya teşvik ve denetim faaliyetlerini aralıksız olarak sürdüreceğiz. Halkımızı aşının önemi, maske-mesafe-temizlik ve diğer kurallara dikkat edilmesi hususlarında bilgilendirmeye devam edeceğiz. Halkımızı bilimsel çalışmalar ve kanıtlar ışığında düşünmeye teşvik ederek, kulaktan dolma bilgilere rağbet edip hastalığın üzücü sonuçlarına maruz kalmamaları için elimizden geleni yapacağız. Şu aşamada özellikle hiç aşısını yaptırmamış, 2. ve 3. doz aşılarını tamamlamamış vatandaşlarımızın bir an önce aşılarını yaptırmaları için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İlimizde aktif vakaların yüzde 95’i ya hiç ası olmamış ya da 2. veya 3. doz aşılarını tamamlamamış vatandaşlarımızdan oluşmaktadır.

6 Eylül 2021’den itibaren okullarımız yüz yüze eğitim faaliyetlerine başlayacaklar. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığımızın yayımlamış olduğu PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi uyarınca 6 Eylül 2021’den itibaren başta okullarımızda olmak üzere tiyatrolar ile sinema salonlarında ve iller arası seyahatlerde aşılarını yaptırmamış olan vatandaşlarımıza yönelik zorunlu PCR testi uygulamasına geçilecektir. Bu çerçevede ilimiz genelinde de çalışmalar büyük bir titizlikle yürütülecektir.” Diye konuştu. 

Vali Masatlı’nın konuşmasının ardından toplantıda daha sonra katılımcılar çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunurken, İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri salgının seyri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner29

banner34

banner28