Adet sancısına ne iyi gelir nasıl geçer

Kadınların yarısından fazlası adet sırasında şiddetli adet sancıları çekmektedir. Peki adet sancısı neden olur? Evde nasıl geçer? İşte merak ettikleriniz...

Adet sancısına ne iyi gelir nasıl geçer

Adet sancıları kadınların menstrüasyon döneminde günlük yaşama en çok etki eden tarafıdır. Kadınların yarısından fazlası adet sırasında sancı yaşadığını söylüyor. Adet dönemindeki ağrılar bazen hafif, bazen de şiddetli şekilde hissedilebiliyor. Adet sancılarını günlük yaşamınızdaki küçük değişikliklerle hafifletebilirsiniz. İşte adet sancılarını evde azaltan çözüm yöntemleri...

Adet sancısı neden olur?

Adet görme denen kanama, normalde bebek gelişimi için hazırlanan rahim duvarının döllenme olmaması sonucunda, vücut tarafından atılması nedeniyle oluşur. Rahim yani uterus, aslında bir kas dokusudur. İşte, bu kas dokusu iç tarafını çevreleyen yumuşak duvarı atmaya yardımcı olmak için kasılmaya başlar. Prostaglandin denen hormon, rahmin bu kasılmalarını tetikler. Prostoglandin, adet başlamadan bir-iki gün öncesinde kanda yüksek seviyelere ulaşır ve adetin ilk iki gününden sonra azalmaya başlar. Prostaglandin seviyesi ne kadar yüksek olursa, adet krampları da o kadar şiddetli yaşanır. Adet sancılarının, menstrüasyonun en başında hissedilmesinin sebebi de budur. 

Adet sancılarını dindirmek için ne yapılabilir?

"Regl sancısına ne iyi gelir?" sorusunun cevabını arayanlar çeşitli yaşam tarzı değişiklikleriyle ağrılarını hafifletebilirler. İstirahatin yanı sıra adet sancısına iyi gelen uygulamalar şunlardır:

Isı uygulaması: Küveti sıcak su ile doldurup içine girmek ya da karnınızın alt tarafına koyabileceğiniz bir sıcak su torbası adet kramplarını hafifletebilir. Bununla beraber, adet sancısı için satılan bazı ısı yamalarından da fayda görebilirsiniz. 

Düzenli egzersiz: Düzenli olarak, haftada 3 gün en az yarım saat yapılan egzersiz, beta-endorfin denen bir maddenin salınmasına yardımcı olur. Bu madde vücudun doğal ağrı kesicisidir. Bunun dışında egzersiz prostoglandinlerin daha çabuk yıkılmasını sağlayabilir. 

Diyet takviyeleri: Bazı çalışmalar E vitamini, Omega-3 yağ asitleri, B-1 vitamini (tiamin), B-6 vitamini ve magnezyum takviyelerinin adet kramplarını azalttığını göstermiştir. 

Stresi azaltma: Psikolojik stres altında olduğunuz zamanlarda adet kramplarınızın ve ağrılarınızın daha şiddetli olduğunu gözlemlemiş olabilirsiniz. Bu tür durumlarda meditasyon ve yogadan yararlanabilirsiniz

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner34

banner28