Tophane-i Amire'de Sanatı Konuşturabilmek

Her devrin apayrı bir sanatı, sanatçısı ve sanat anlayışı var. Günümüzde sanat adamları hep geçmişi nostalji adı altında sergilemeye çalışırken,  günümüz ve ilerisi için de sanat anlayışıyla hareket eden sanat insanlarımız da var. Bunlardan bir tanesi de Amasyalı çağdaş sanat insanı Murat KURT...

Tophane-i Amire'de Sanatı Konuşturabilmek

Her devrin apayrı bir sanatı, sanatçısı ve sanat anlayışı var. Günümüzde sanat adamları hep geçmişi nostalji adı altında sergilemeye çalışırken,  günümüz sanat anlayışıyla hareket eden sanat insanlarımız da var. İşte bunlardan en farklı yönleriyle çağdaş sanat adına eserlerini Tophane-i Amire'de sergileyen Amasyalı sanatkar Murat KURT...

İşte bu anlayışı farklı tarzlarıyla Tophane ‘de eserleriyle sergileyen sanat insanlarından güzel ve anlamlı bir etkinlik. MSGSÜ Tophane-i  Amire Sergi Salonu’nda  ‘’KARŞILAŞMALAR’’ ismli resim sergisinden farklı kareler.

Levent Altındağ, Gizem Günaçtı, Bülent Öztürk, Selman Okumuş ve Ahmet Uygur,  ustaların dilinde sanat adına tablolarına mana katan bir zamane ustası Murat Kurt ile..

Bu farkedilmesi gereken sergiyi gezenler arasında STK'lar adına böylesi proje ve etkinliklerde geniş kapsamlı sponsorluklar gerçekleştiren iş ve gönül insanı Hasan Ali CESUR'da bulunuyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Bağımsız Sanat Vakfı işbirliği ile düzenlenen MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi  Karşılaşmalar isimli resim sanat sergisine;  

Ahmet Özel, Bahar Kocaman, Bahri Genç, Berna Erkün, Engin Beyaz, Erhan Lanpir, Erkan Özdilek, Feride Binicioğlu, Figen Batı, Hülya Yazıcı, Kerim Kılıçarslan, Korkut Tiryaki, Mehtap Özdemir, Murat Kurt, Müfit İşler, Nur Özalp, Ruşen Eşref Yılmaz, Sebahat Çıkıntaş ve Şeniz Aksoy gibi birbirinden değerli çağdaş resim sanatkarları katılıyor.

Karşılaşmalar sanat adına ortak enerjiyi , paylaşım ve sinerjiyi ifade etmesi açısından önemli bir kavram. 1996 yılından itibaren düzenlenen Karşlaşmalar konseptli sergilerinin onuncu durağı görkemli bir mekan olan Tophane-i Amira Kültür Sanat Merkezi. Bu mekanda sanatçılar ve eserleri mekanın tarihi atmosferiyle bir aura oluşturuyor.  Resim dışında üç boyutlu düzenlemeler  izleyicilere farklı bir sanat deneyimi yaşatıyor.

Sergiye katılan eserler, 2021 Nisan ayında Hollanda’nın Lahey şehrinde bulunan Pulchri Kültür ve Sanat Merkezi’nde Türk resmini temsil etmek üzere Avrupalı izleyicilerin karşısına çıkacak.

Sergide çok önemli bir sanat insanı Murat KURT’un sanatseverlerde derin izler bırakan tabloları özellikle sergiye katılanların görülmesi yönünde altı çizilen tavsiyeler arasında yer alıyor. Birçok devlet adamı ve sanat insanlarının şiirlerine farklı desenlerde hayat veren sanatçı Murat Kurt bu manada derinlemesine incelenmesi gereken bir çağdaş sanat insanı. Eserleri ile geçmişi günümüze taşıyan usta sanatçı, tablolarındaki esrarlı detayları her sanatsevere ayrı ayrı anlatmaktan da usanmıyor. Kimbilir belki de böylesi detaya inen çalışmalardaki sabrın bir meyvesidir bu tür bir yaklaşım.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 14:13

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner31

banner34

banner28

banner30