Sanatın Mimarideki Süksesi Amasyalı Kurt'dan

Bir çok ulusal ve uluslararası sergide eserlerini sergileyen, Amasyalı Çağdaş Sanatçı ( Cotemporary Art ) Murat KURT mimariye şiirsel motifler işleyerek Afyon Sandıklı Belediye Binası'nda bu ustalığını vitrinleştirdi.

Sanatın Mimarideki Süksesi Amasyalı Kurt'dan

Birçok alanda sanat adına kelimelere farkındalık katan çağdaş sanatçısı ( Cotemporary Art )  Murat Kurt Afyon Sandıklı Belediye Binası'nı 19 metre yüksekliğinde bir alanda Yunus Emre , Fatih Sultan Mehmet ve Fuzuli şiirleriyle buluşturdu.

İstanbul'un en merkezi ve sanatsal yoğunluğunun olduğu alanlarda eserlerini sergileyen çağdaş sanatçısı Murat Kurt başarılarına her geçen gün yenilerini ekleyerek bu pandemi sürecinde de devam ediyor.  Afyon Sandıklı Belediye Binası'nı karşıdan görenler sanatçı Kurt'un o muazzam ustalığına şahit oluyorlar.

Amasyalı olması açısından Amasya'ya da değer katacak olan usta sanatçının o muazzam çalışmalarını, Amasya'nın yeni vizyonuyla dünyaya tanıtması Amasyalı sanatseverlerin de beklentileri arasında. Özellikle yeşilırmağa paralel bakan binaların bu hat sanatıyla buluşması tarihi dehaların şiirlerini nede güzel yansıtacaktır.

Kendisiyle ofisinde biraraya geldiğimiz usta sanatçının atölyesi muhteşem eserleriyle bir sanat merkezini anımsatıyor. Her çalışmada bir şiir ustasının dizeleri sizlerle buluşuyor. Yasin süresinde geçen ''Kün fe Yekün'' ( Ol deyince Olur) çalışmasının güzel örneği de bu eserler arasındaki yerini almış. Kendisine zor değil mi ? dediğimde, zor olan başarılırsa daha bir keyif alır insan demişti. Şimdi Afyon Sandıklı Belediye binasını görünce bu sözün anlamı daha bir belirdi akıl çerçevemde. Eserler hakkında uzun uzadıya sohbet ettik. Amasya gerçekten muhteşem bir şehirmiş dedim içimden. Tarihiyle, kültürüyle, aşkları, sanat ve sanatçısıyla bir başka alem bizim Amasya....

Sohbet arasında çok şeyler konuştuk ve sordum lakin, Afyon Sandıklı Belediye binasını gördükten sonra aklıma gelen ilk soru 

Amasya için böyle bir sanatsal çalışma düşünmez misiniz ?

Kimbilir belki de düşünmüş ve bu düşüncesinin çalışmalarına başlamıştır bile..

İnşaAllah diyelim....

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2021, 23:06

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner34

banner28