İnancın Temeli Sağlamsa...

Bir Cuma gününden daha ''Selamün Aleyküm'' diyerek güne ''Bismillah'' diyelim

İnnamak..!

Sahi, sizce nedir inanmak...

Yapabilme gücü mü, yoksa bu güce ivme katan itici bir kuvvet mi ?

Her ne kadar kelimeler arası ilişkilendirmelere kafa yormasak da, geçmişten günümüze inanç değerlerimizi yargılayanlar haddinden fazla oluyor. Kimi inancın temelinde var olan değerleri inkar, kimileri eh işte der manasında belli kısımları görmezden gelerek yaşam ve evreni çok basit algılarla süsleyip, o muhteşem düzeni aynı basitliğe çekmeye çalışıyor olsa da, kainatın o harikulade dizaynı ezelden ebede doğru hatasız ilerliyor ve ilerleyecektir.

Hayatı masaldan ibaret görenlerle; maddi gücü devasa olanların, çeşitli kurgularla evrenin derinliklerinde yolculuk ettiklerini sosyal medya ve teknolojiyi kullanarak insanoğluna yüklemeye devam ettikleri ayan beyan ortada... Yalan yanlış esip gelen mantık dışı mantık okumalar, ilahi kelimeleri bir üfürükçü mantığıyla yele vermeye çalışsa da, gelişen teknoloji bu budala yığınları kendi silahıyla hizaya getirmeyi biliyor.

Toplum, bireyin bir kalabalık hali ise, birey kendini güçlü hissettiği anda toplum bir dağ misali temeline sağlamlık katacaktır. Eğer birey gevşek olursa, zemin dağı asla yerinde tutamayacak, her daim kaymalar ve sarsıntılar devam edecektir. 

Uzayın uçsuz ve dipsiz akıl almaz vaziyetine akıl sır erdiremeyen bilim insanları, çaresiz kaldıkları her an konuları açıklığa kavuşturmak için geçmiş kalıntılarda sofralarına meze aramayı kendilerine alışkanlık edinmişler. Kuyuya atılan bir taş misali karşıdaki su oynamalarını şuursuz tesadüflere bağlarken, o taşı oraya atan ile o suyu ve kuyuyu oluşturanı görmezden gelecek kadar akılsız mantık oyunlarına esir oluyor.

Velhasılı kelam, ben kendimi biliyor,hissediyorsam o halde ''varım'' demek, var isem varlık sebebimi ve halıkımı tanımak en öncelikli aklı selim kararım olsa gerek..

Hayırlı Cumalar..

Selam ve dua ile...

YORUM EKLE

banner26

banner25