Semaver Denince Akla .....

SAMSUN'un Vezirköprü ilçesinin girişine 4 yıl önce yerleştirilen 5 metre boyundaki yassı semaver anıtı sosyal medyada eleştiri konusu oldu ve kaldırılması istendi. Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Enis ise "Eleştirilere itibar etmiyoruz" dedi. Bu haber tartışmaların boyutunu değiştirdi. Semaver denince akla neresi gelir ?

Semaver Denince Akla .....

SAMSUN'un Vezirköprü ilçesinin girişinde 2017 yılında yapılan yaklaşık 5 metrelik yassı semaver anıtı, son günlerde sosyal medyada eleştiri konusu oldu. İlçeye özgü coğrafi işaret tescili alan yassı semaverin anıtını beğenmeyen sosyal medya kullanıcıları eleştirilerde bulundu ve anıtın kaldırılmasını istedi. Yöre halkı ise eleştirilere tepki göstererek anıtın ilçenin sembolü olduğunu belirtip yerinde kalmasını istedi.

Semaverin ilçe ile özdeşleştiğini belirten Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Enis, "Yıllar öncesine dayanan ve halk tarafından benimsenmiş bir semboldür. Tarlada, evde, bahçede ve piknik alanlarında oldukça kullanışlı bir aletimizdir. Yassı semaverin tescilini yaptık, coğrafi işaretini aldık. Yassı semaveri Vezirköprü'nün öz malı olarak görüyoruz. Halkımız tarafından sahiplenilmiş ve korunarak bu zamana kadar geldi. Biz, semaver maketini 4 yıl önce şehrin girişine koyduk ve orada muhafaza ediyoruz. Yöresel bedesten dediğimiz çarşımızda bunun imalatı yapılıyor. El sanatı olarak biraz zayıf bir aşamada ilerliyor ama önümüzdeki günlerde çoğaltılması ve geliştirilmesi için mücadele edeceğiz. Bu el sanatını unutturmak istemiyoruz" dedi.

Anıtın kimseye zararı olmadığını ve sosyal medyada neden eleştirildiğini anlayamadığını kaydeden Enis, "Vezirköprülü olmayan insanlar böyle bir çalışma içerisinde ve bunun tamamen bir oyun olduğunu düşünüyorum. Biz, bu eleştirilere itibar etmiyoruz çünkü yıllardır biz bu aleti kullanıyoruz. Sahip çıkıyoruz ve 'Vezirköprü semaveri bizim' diyoruz" şeklinde konuştu.

Bu konuya duyarsız kalmayan Amasya esnafı ve vatandaşlar, semaver Amasya semaverinde içilir. Siz Amasya semaveri ile çay demleyip servis yapın o vakit göreceksiniz semaver nedir ?

Bazı vatandaşlar ise Amasya elmasının yanına bir de Amasya semaverinin inşa edilmesini hatta bu semaverde günün 24 saati çay hizmeti yapılmasının Amasya tanıtımına katkı  sağlayacağını belirttiler.

Amasya Doğu ile Batı arasında bir köprü misali, gelenler burada Amasya semaverinden bir bardak çay içip yola devam etmeleri sağlık açısından da faydalı olacaktır. Amasya'ya gezmeye gelenler içinse bir hoş geldin karşılaması olacaktır.

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER