Bağımsızlığımız İle Birlik ve Beraberliğimizin Sembolü ‘İstiklal Marşı’ 100 Yaşında

Amasya Valisi Mustafa Masatlı İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabulünün 100. Yıldönümünü kutlamak ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u anmak için Valiliğimizce düzenlenen törene katıldı. Törende ayrıca Garnizon Komutanı Alb. Mehmet Atlı, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Erol Çelik, Amasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Kürkçü ve protokol üyeleri yer aldı.

Bağımsızlığımız İle Birlik ve Beraberliğimizin Sembolü ‘İstiklal Marşı’ 100 Yaşında

Törende ilk olarak saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşımız okundu. Programda daha sonra anaokulları arasında düzenlenen yarışmada birinci olan öğrenci tarafından İstiklal Marşımızın 10 kıtası seslendirildi. Daha sonra ortaokul kategorisinde ‘Mehmet Akif Ersoy’a Teşekkür’ konulu mektup yarışmasında dereceye giren 3 mektup okundu. Lise kategorisinde ‘İstiklal Marşımızın Yazılış Hikayesi’ konulu kısa film yarışmasında birinci olan videonun izlenmesinin ardından ise ilkokul kategorisinde ‘İstiklal Marşımızın Hissettirdikleri’ temalı resim yarışmasında dereceye giren resimler gösterildi.

Törende daha sonra farklı kategorilerde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Vali Mustafa Masatlı ve protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi. İstiklal Marşımızı seslendiren öğrenciler ise Valiye Bayrağımızı takdim etti.

Vali Mustafa Masatlı burada yaptığı konuşmada İstiklal Marşının Milletimizin diriliş mücadelesini en iyi şekilde anlatan, eşsiz bir eser olduğunu ifade ederek, Marşın TBMM tarafından kabulünün 100. Yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın 2021 yılını ‘Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı’ ilan etmesinin günün önemine ayrı bir anlam kattığını belirtti.

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un gerek İstiklal Marşı, gerekse diğer eserleri ile Milletimizin yetiştirdiği en önemli şair ve fikir adamlarından biri olduğunu da söyleyen Vali Masatlı, gençlerimizin İstiklal Marşımız ve Mehmet Akif Ersoy anısına düzenlenen yarışmalara bu denli ilgi göstermesinin, geleceğimiz adına umut verici olduğunu da vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2021, 17:14

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner29

banner34

banner28