Aşı Yasakları ve Z Kuşağı

Aşı konusunda özellikle genç nüfusun üzerinde baskı kurarak, belirli alanlara giremeyecekleri uyarısı Z kuşağında nasıl bir tepkiye neden olacaktır. Müslüm Söyler konuyu kendi köşesine taşıdı.

Aşı Yasakları ve Z Kuşağı

Pandemi dönemi diyoruz lakin, bu dönem belki de bir başka dönemi geride bırakacak. Özellikle Z Kuşağı sesleri yüksek bir frekans dalgasıyla ilerliyor. Bu gençliği ikna etmek şöyle dursun, söz anlatmakta güçlük çekiyorsunuz.

Peki nedir bu Z kuşak Sırrı !

Z kuşak derken sadece bir gençlik anlaşılmasın. Z Kuşak tabiri caizse bir düşünce ve yaşam akımı. İşte benim araştırmalarım neticesi bu akıma kapılan gençlerdeki farklı tutum ve davranışlar.

 • Yüksek bir kendine öz güvenleri var.
 • Araştırma konusunda başkalarını değil, kendi sistemini baz alıyor.
 • Sorgulamayı kendine hak görüyor, asla da sorgulama konusundan vazgeçmiyor.
 • Rahatlıkla sistemi ve kendi alanını eleştirebiliyor.
 • Siyasi ve ideolojik bakış açısından tamamen sıyrılıyor.
 • Önce kendini sevip, önce kendine imkan sağlayıp sonra çevresine yön verebiliyor.
 • İnandığı doğruları yaşamayı seviyor.
 • Asla ikilemde kalmıyor.
 • Bu ne der, şu ne düşünür gibi kavramlarla asla ilgilenmiyor.
 • Doğru bildikleri konusunda net tavrını ortaya koyabilecek kapasitede bilgiye sahip.
 • Ezbere değil alt yapısında kazandığı beceri ve bilgiler doğrultusunda yol alıyor.                                                                                                       

Evet benim pencerem ve bilgi dağarcığımda Z kuşağının tanımı böyle, gelelim konumuzla alakalı durumda Z kuşağının ne yapacağı hakkında ki düşüncelerime…

Öncelikle pandemi dönemi bu genç kuşağı epey yordu. Bu yorgunluk onların doğrularında asla sapmaya yol açmadı. Tam tersi doğruları daha da sağlam temellere oturdu. Z kuşağı en çok eğitim ve kültüre önem verirken bunu bilimselliğin çatısına oturtuyor. Bu nedenle Z kuşağına baskıcı bir yaklaşım sergilemek onları kaybetmek anlamına gelecektir. Son günlerde pandemi dönemiyle birlikte aşı konusu da gündemden düşmüyor. Lakin aşı her ne kadar gerekli olsa da, zorla ve zorlamaya varan baskıların üzerinden yapılması hiç ama hiç doğru bir yaklaşım değildir. Hele hele sen kalkıp Z kuşağına aşı kartını oynarken onların eğlence ve hobilerine yasaklar getirirsen kendi ayağına sıkmış olursun.

Bu konu sağlık konusudur, sağlıklı bir bilgilendirme ya da onları ikna edebilecek bir sistemli yol izlemek en doğru hareket olur. Çünkü Z kuşağı dediğimiz, bildiğimiz gibi aklı ve bilimi önüne katmış, doğru bildiklerinden asla şaşmayan net ve kararlı bir tutuma sahip. Sen kalkar bu gençliğe basit bir yaklaşımla zoraki yol dayatırsan bunun bedeline de katlanmak zorunda kalırsın.

Sağlık her zaman önemlidir, sadece bu dönemde değil. O nedenle sağlık konusunda sağlıklı tedbirler almak en tutarlı yoldur. Bu yol hem gençlerin, hem sağlık konusundaki kararların hem de bu kararları alanların mantığıyla doğru orantılı olmak zorundadır.

Yoksa beyaz pirincin içinde beyaz taş ayıklamak zorunda kalırsınız…

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER