İçimizde barınan karanlık adamlar

Türkiye'de engelli olmak diye birine sorduğunuzda, maalesef güzel bir cevap almak hiç kolay olmayacaktır. Nedenine gelince, buyurun bize gelen bir günübirlik hayat hikayesinden bahsedelim.

İçimizde barınan karanlık adamlar

Ben engelli bir vatandaşım. Cumartesi günü saat 14:30 sıralarında sanayiye gitmek üzere 600 evler sanayi hattında bulunan engelli rampalı otobüse bindim. Otobüs şöförünü koltuğa uzandığı için göremedim. Arabaya bindikten sonra şöför ne oluyor orada diyerek bağırmaya ve tartaklamaya başladı. Bana sormadan neden biniyorsun diyerek aşağıya inmemi istedi. Bende inmek istemedim. Sonuçta yolcular otobüse binerken şöföre sormuyorlar, meğersem muhabbet farklıymış. Ben bu arabaya binemezmişim, çünkü ben bu arabaya bindiğimde araç 5-6 yolcu eksik almış olaccak.  araçtan inmeyince birkaç yere telefon edildi ve 3 kişi ile birlikte yanıma gelerek beni araçtan indirdiler. Arabam Bandırma Belediyesi'nin vermiş olduğu üç tekerlekli akülü araçtı. Eğer bir engelli bu aracıyla bir yere gidemeyecek, özellikle engelli rampalı araçlarda yolculuk edemeyecekse nasıl ulaşım yapabilecek.

Daha önceleri arkadaşlarım söylüyorlardı ve ben asla böyle bir şey olamaz diye düşünüyordum. Hele hele Bandırma gibi bir yerde mümkün değil diyordum. Lakin başıma gelince hayal kırıklığı yaşadım. Lütfen engellilerin erişebilirliğini kısıtlamayalım. Tüm engelliler adına sesimi duyurmak istiyorum...Asla sessis kalmayacağım...

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner34

banner28