Vali Masatlı'dan Tarıma Destek

Amasya Valisi Mustafa Masatlı ‘Nadas Alanlarının Daraltılmasına Yönelik Nohut Yetiştiriciliği Projesi’ kapsamında Nohut Tohumu Dağıtım Törenine katıldı.

Vali Masatlı'dan Tarıma Destek

Programda ayrıca Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şahin, AK Parti İl Başkanı M. Akif Kesmekaya, protokol üyeleri ve üreticiler yer aldı. Programda ilk olarak İl Tarım ve Orman Müdür V. Hayrullah Göktekin projenin detayları hakkında bilgiler aktardı. Daha sonra konuşan üreticimiz ise projenin hazırlanmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Vali Mustafa Masatlı ise konuşmasında şunları kaydetti: “Ülkemiz dünyanın en önemli coğrafyasında yer almaktadır. Bulunduğumuz konum itibariyle daima güçlü olmamız ve her alanda kendimizi geliştirmemiz şarttır. Sayın Cumhurbaşkanımız bu gelişimi sağlamak adına Ülkemize bir vizyon çizdi, hedefler belirledi. Kendilerine hedefler belirleyen ülkeler, güçlü ülkelerdir. Bölgesinde ve dünyada güç odağı olan devletlerdir. Bizde bu gücümüzü muhafaza etmek adına, daha çok üretmeye, daha çok çalışmaya devam etmeliyiz. 

Amasya bulunduğu coğrafya itibariyle tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı ve tarımsal hasılası ülke ortalamasının üzerinde olan bir ilimizdir. Amasya gerçekleştirdiği tarımsal üretim ile Ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. İçinde bulunduğumuz salgın süreci tarımın, gıda üretiminin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Çoğu ülkede sağlık sistemleri çökmüş ve marketler boşalmışken, Ülkemizde Devletimizin aldığı tedbirler sayesinde,  hem sağlık sistemi ayakta kalmış, hem de gıda arzında bir sorun yaşanmamıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın dünkü halka seslenişinde ifade ettiği üzere, Devletimiz her alanda olduğu gibi tarım sektöründe de çeşitli desteklemelerle üreticimizin yanında olmaya devam etmektedir. Devletimiz ayrıca atıl durumda bulunan hazine arazilerini kiralama yoluyla, tarımsal üretime dahil etmektedir. Tarım Bakanlığımızın sağladığı desteklerle birlikte, bizde ilimizde gerekli tarımsal desteklemeleri yapıyoruz.

Ülkemiz tarımına baktığımızda özellikle kırsal alanlarda uygulanan nadasa bırakma işleminin ekili alanlarımızı azalttığını görmekteyiz. Bizim ekili olmayan bir karış arazimiz dahi kalmamalıdır. Bu sebeple nadas alanlarında uygulanmak üzere bu projeyi hayata geçirdik. Tarım Bakanlığımızın desteğiyle gerçekleştirdiğimiz bu projenin yanı sıra İl Özel İdaremizin tarımsal üretime ayırdığı bütçeyi de yüksek oranlarda arttırıyoruz.

Proje kapsamında Gümüşhacıköy ilçemiz hariç Merkez ve 5 ilçemizde 3 bin dekarlık bir alanda ekilecek bu tohumların bedeli yaklaşık 250 bin TL olup,  bu rakamın %50’si Devletimizce karşılanmaktadır. Bu noktada çiftçilerimizden isteğimiz bu tohumları en iyi şekilde değerlendirmeleri ve en yüksek verimi elde etmek için gayret göstermeleridir.

Dağıtımını yapacağımız bu tohumların Amasya tarımına ve çiftçisine hayırlı olmasını diliyor, Amasya’mıza her alanda büyük yatırımlar yaparak, insanımızın yaşam standartlarını yükselten başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, hükümetimize ve bu projeyi hayata geçirmemiz için bizleri destekleyen Tarım ve Orman Bakanlığımıza teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından proje kapsamında temin edilen 36 ton nohut tohumu Vali Mustafa Masatlı ve protokol üyeleri tarafından hak sahibi çiftçilere dağıtıldı.

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER