Yabancı Uyruklu Öğrenciler İftarda Buluştu

Amasya Üniversitesinde eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler iftar yemeğinde bir araya geldiler.

Yabancı Uyruklu Öğrenciler İftarda Buluştu

Programa Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'ın yanı sıra üniversite yönetimi, dekanlar, yüksekokul müdürleri, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı personeli, aileleri ve uluslararası öğrenciler katıldı. Yemek duasını da yabancı uyruklu öğrencilerimiz kendi dillerinde yaptılar.

Samimi bir ortamda gerçekleşen yemekte öğrencilerle tek tek sohbet eden Rektörümüz Orbay; ‘’İftar münasebetiyle kalabalık bir sofranın etrafında toplandık. Bu sofrada Fransa’dan Senegal’e; Senegal’den Özbekistan’a, Kanada’ya, Suriye’ye, Fas’a kadar onlarca öğrencimiz var. Sizler ailelerinizden uzaktasınız ama bizler de sizlerin birer aileniziz; her türlü derdiniz de tasanız da bizlere başvurabilirsiniz. Her zaman yanınızdayız.’’ dedi.

Senegalli öğrenci Ahmet Dame Guaye ise Amasya’ya ilk geldiği zamanlar ailesini çok özlediğini, sürekli dönmek istediğini söyleyerek; ‘’Fakat zamanla buradaki insanların sıcakkanlı tavırları sayesinde dönmekten vazgeçtim ve okulumu bitirmeye karar verdim. Bu kararımdan dolayı da hiç pişman değilim. İnsan Kardeşliği bildiği sürece her yerde yaşayabilir. Biz de Senegal’de iftarları ailemizle kalabalık sofralarda yaparız, tıpkı bugün burada olduğu gibi. Bu kalabalık sofrada bizleri buluşturan herkese minnettarlığımı ifade etmek isterim. Türkiye bizim ikinci ülkemiz, Amasya Üniversitesi ise ikinci evimiz, teşekkür ederim.’’ dedi.

İftar programı günün anısına hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner34

banner25