Ortaöğretim Kurumlarında yüzde 100'e Yakın Doluluk Sağlandı

LGS kapsamındaki birinci yerleştirme sonuçlarına göre, merkezi sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler ve Anadolu liseleri yüzde 100 dolarken, Anadolu imam hatip liselerinin doluluk oranı yüzde 99,9 oldu.

Ortaöğretim Kurumlarında yüzde 100'e Yakın Doluluk Sağlandı

İlk yerel yerleştirme sonuçlarına göre 2019 yılı LGS kapsamında merkezi yerleştirme için toplam 439.419 öğrenci tercih yapmış ve 138.993 öğrenci tercihleri doğrultusunda sınavlı okullara yerleştirilmiştir. Merkezi yerleştirme ile öğrenci alan Anadolu İmam Hatip Liseleri, Anadolu Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerinin kontenjanları neredeyse tam doluluk oranına ulaşmıştır. Tüm lise türleri ve programlarda sınavla öğrenci alan okulların doluluk oranları %97'nin üzerindedir. Özellikle Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin doluluk oranları 2018 yılında %74 iken 2019 yılında %97 ve üzerine çıkmıştır. Yerel yerleştirme tercihi yapan öğrencilerden %95,10'u bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilmiştir.

Amasya ilinde merkezi ve yerel yerleştirme sonuçlarına göre öğrencilerimizin %94,32' ü bir ortaöğretim kurumunu yerleşmiştir. Yerleştirme işlemleri 29 Temmuz - 2 Ağustos arasında Yerleştirmeye Esas 1. Nakil ve 5-8 Ağustos arasında Yerleştirmeye Esas 2. Nakil dönemlerinde devam edecektir. Bu iki dönemin ardından, herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler İl/İlçe Nakil Komisyonları tarafından yerleştirilecektir.

Sonuçları değerlendiren Amasya İl Millî Eğitim Müdürü Doç. Dr. İlker KÖSTERELİOĞLU, "Sonuçların öğrencilerimizi ve velilerimizi memnun ettiğini düşünüyorum. Bundan sonra biz eğitimcilerin işi öğrencilerimizin 21. Yüzyıl için gerekli becerilerle donanmış olarak ortaöğretim düzeyindeki eğitimlerini tamamlamalarını sağlamak ve yükseköğretim seviyesine hazırlamaktır. Yerleştirme sonuçlarının öğrencilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner29

banner34

banner25