AB Projesi Kapsamında Eğitim Semineri

Amasya Üniversitesi tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği Bakanlığı Erasmus+ KA202 Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklık Projesi olarak 2017 yılında kabul edilen “Havayolu Yönetiminde Glottik Ve Ekstraglottik Alternatif Hava Yolu Yöntemlerinin Kullanımı” isimli projenin beş ili kapsayan eğitim seminerleri Samsun ve Sinop illerinde gerçekleştirildi.

AB Projesi Kapsamında Eğitim Semineri

Amasya Üniversitesi tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği Bakanlığı Erasmus+ KA202 Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklık Projesi olarak 2017 yılında kabul edilen “Havayolu Yönetiminde Glottik Ve Ekstraglottik Alternatif Hava Yolu Yöntemlerinin Kullanımı” isimli projenin beş ili kapsayan eğitim seminerleri Samsun ve Sinop illerinde gerçekleştirildi. Uygulamalı eğitimin Doç. Dr. Murat Şahin, Ögr. Gör. Aslı Kurtgöz, Ögr. Gör. Arslan Say tarafından verildiği seminer programına proje ortağı İl Sağlık Müdürlüğünü temsilen 112 Başhekimi Dr. Nilüfer Tali katıldı.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı yürütücülüğünde, Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlileri Aslı Kurtgöz ve Arslan Say tarafından hazırlanan proje Macaristan Debrecen Üniversitesi, Romanya Din Craiova Üniversitesi ve Amasya İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte yürütülüyor.

Proje kapsamında yurtiçi ve ulus ötesi ortaklarla bir araya gelinerek hava yolu yönetiminde kullanılan alternatif yöntemler hakkında en güncel, en yenilikçi, en uygun bilgilerin açığa çıkarılması konusunda çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar sonucunda geliştirilen müfredat üniversitemiz İlk ve Acil Yardım Programına entegre edildi.

Proje ile hastane ve hastane öncesi alanda hizmet veren hastane öncesi sağlık personelinin eğitilerek acil müdahaleler esnasında geç ve etkisiz hava yolu yönetimine bağlı ortaya çıkan komplikasyon ve ölüm oranlarının en aza indirilmesi amaçlanıyor. 

Samsun, Sinop, Ordu, Tokat ve Çorum illerinin yanı sıra Amasya’daki 112 başhekimliğinde çalışan hastane öncesi personele verilecek eğitim çalışmaları proje boyunca devam edecek.

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner34

banner28